Home » KADIN » Bitkilerle Yüz Gerginleştirme ve Gençleşme Tarifleri

Bitkilerle Yüz Gerginleştirme ve Gençleşme Tarifleri

Cilt için önemli olan hücre yenilenmesini sağlamaktır. Cildin dokusunu geliştirip, pürüzsüz ve ipeksi bir görünüm kazanmak için şifalı otlardan ve bazı yeşilliklerden yararlanmanız gerekir. Genç kalmak ve genç görünmek için yazın cilt bakımı ve temizliğine öncelikle dikkat etmeli.

Sıcaklardan nemini kaybeden deri nemlendirilmeli. Cildin türüne göre kullandığnızı temizleyici mutlaka mükemmel kalitede olmalı. Yazın havada çok toz olduğu göz önünde bulundurularak günde 2 kez (sabah ve akşam) temizleme ihmal edilmemeli. Hem temizlemeyi hem bakımı doğal maddelerle gerçekleştirmelisiniz. İşte size ameliyatsız yüz germe ve gençleşme için otlarla bazı özel tarifler:

Gençliği kazanmak için bitki karışımlarından yapıan maskelerl:
-Taze maydanoz yaprakları ile taze kuzukulağını kıyın. iyice karıştırın. (İkişer çorba kaşığı) Üzerine 1 su bardağı sıcak süt ekleyin. Biraz bekleyip karışım ılık hale geldikten sonra içine 1 yemek kaşığı kepek unu ekleyin. Yüzünüze sürün ve 10 dakika sonra yıkayın. Bu karışım cildi pürüzsüz ve elastik hale getirir.

-1 yemek kaşığı nar suyu ile 1 yemek kaşığı ekşi kremayı karıştırın, yüzünüze sürün, 15 dakika sonra yıkayın.

-1 yumurta sarısı, bir çorba kaşığı bal ve 1 kahve kaşığı gliserini karıştırın, yüz ve boynunuza sürün. 20 dakika sonra yıkayın.

-7-8 dal maydanozu kaynatın. Soğuttuktan sonra içine bir kaşık kepek unu atın. Ayrıca 2 yemek kaşığı yoğurt ve bir kaç damla taze limon suyu ekleyin. Cilt üzerinde 10-15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bu maske cildi yeniledği gibi hafif bir ağartma etkisi de yapar.

-Bir muzun yapraklarını ince ince kıyın.(2 çorba kaşığı oranında) İyice ezin. Üzerine bir su bardağı kaynar su dökün. Soğuyunca buz kalıplarına döküp, donmasını bekleyin. Bu buzu akşamları yüzünüzde gezdirin. Keskin cilt kırışıklıklarına iyi gelir. Cildiniz kuruyunca nemlendirici krem sürüp yatın.

-İki çorba kaşığı salatalık suyunu bir çorba kaşığı badem ya da zeytinyağı iyice karıştırın. Yüzünüze sürün ve yarım saat bekleyin. Önce sıcak ve sonra soğuk su ile yıkayın. Bu uygulama cilde kadife gibi bir görüntü vererek sertleşmiş deriyi yumuşatır. Kuru ciltler için uygundur.

Defne ve ısırgan mucizesi

-Sivilce sorunları olan gençler için defne yaprağının antiseptik gücü bulunuyor. Sivilcelerden kurtulmak için bu bitkinin suyunu kullanın. Defneyi kaynatıp, soğuyunca göz çevresi hariç yüzünüze sürün, yarım saat sonra yıkayıın. Haftada 3 kez uygulayın.

-Yulaf ezmesi üzerine iki yemek kaşığı süt dökün. Bulamaç haline getirin. Cilde sürüp 20 dakika bekletin. Daha sonra önce sıcak su sonra soğuk su ile durulayın. Maske, tüm cilt tipleri için önerilir.

-Karahindiba, nane, ısırgan ve melissa’yı iyice doğrayın. Üzerine sıcak su ekleyip, yarım saat demlenmesini bekleyin. Soğuyunca içine 1 çorba kaşığı süzme peynir katıp, 1 çay kaşığı da bal ekleyin ve yüze 20 dakika uygulayın, yıkayın. Bu karışımın normal ciltlere gençleştirici etkisi bulunuyor.

-1 kahve kaşığı doğal köy yapımı ayçiçek yağını, 1 çorba kaşığı ezilmiş rezene ile karıştırın. Bu bulamaca biraç yulaf unu ekleyin. 20 dakika cilte bekletin. Cildinize sürün. Daha sonra ılık su ile yıkayın. Bu karışım derinin dokusunu geliştirir. Kuru ciltler için gençleştirici özelliğe sahip.

-Kuru ısırgan yapraklarını ovalayın ve toz haline getirin. (2 yemek kaşığı) Üzerine sıcak su ekleyin. Soğuyunca yüz ve boynunuza uygulayın. Bu uygulamanın temiz ve bir cilde yapılması gerekir. Soluk renkli ciltler için mükemmel renk vericidir. Kuru ciltlerde yıkayıp cilt silindikten sonra yağlı krem sürülmesi gerekir.

-2 adet marul yaprağını doğrayın. İçine 1 kahve kaşığı zeytinyağı ve bir kaç damla limon ekleyin, iyice bulamaç haline getirin. Bu maske boyun ve yüze uygulayıp 20 dakika sonra yıkayın. Kuru cildi yenilemede, germede mükemmeldir.

-5-6 yaprak kuzukulağını ince ince kıyın. İçine bir kahve kaşığı yağsız süzme peynir ekleyin. Bulamacı yüzünüze sürün ve cildinizi yıkayın. Haftada iki kez bu maskeyi uygulayın. Yağlı ciltler için çok güzel etki yaratır.

Karışımları hazırlarken kullanacağınız şifalı otların Anadolu’nun saf topraklarından toplanması ve zamanında kurutulması çok önemli. Bu özellikteki otları kullanmalısınız. Tarifi veriler karışımların uygulanmasından sonra, naturel bitkilerden elde edilmiş bir doğal cilt bakım yağı sürmelisiniz yüzünüze. Bu uygulamayla sonuç düzenli kullanımda , sizi 1 veya 1.5 ay sonra porselen gibi bir cilde götürür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *
Email *
Website