Home » GÜNCEL » Kırsal Kalkınma Yatırımlarında Hibe Desteği Arttı

Kırsal Kalkınma Yatırımlarında Hibe Desteği Arttı

Niğde Tarım İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı tanıtım toplantıları başladı.
Toplantıların Niğde Kent merkezi ile İlçe Merkezlerinde 28 Mart-01 Nisan 2011 tarihleri arasında yapılacağını söyleyen Niğde Tarım İl Müdürü Nizamettin Bilhan, başvuru sürecinin başladığını belirterek yatırım yapmak isteyenleri bilgilendirdi. Toplantıya Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar da katıldı.
2006 Yılında uygulamaya konulan ve 2010 yılında sona eren Kırsal Kalkınma Programının ülkemiz tarımına ve ekonomisine önemli katkılar sağladığına değinen Bilhan, söz konusu programın 2011-2015 yılları arasında yeniden uzatılmasına karar verildiğini belirtti.
Program kapsamında 527 projenin hayata geçirildiğini, toplam maliyetinin yaklaşık 20 Milyon $ olduğunu, yarısı olan 10 Milyon $ gibi azımsanmayacak miktarın ise hibe desteği ile sağlandığına dikkati çeken Bilhan, 7. etabı uygulanacak Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programına yatırımcıların ilgisinin uygulanmaya başladığı yıldan bugüne kadar hem proje sayısı, hem de hibe desteği miktarının arttığını, Niğde’de yatırım iklimi yaratmak konusunda olumlu etkilerinin yaşandığını vurguladı.
Başvuru takvimini açıklayan Tarım İl Müdürü Nizamettin Bilhan, genel olarak istenen belgeler, başvuracak kişi ve kuruluşlar ile ekonomik yatırımlar konularında bilgi verdi. Bilhan, son başvuru tarihinin 25 Nisan 2011 olduğunu, değerlendirme sürecinin 20 gün olarak belirlendiğini belirterek; “Tebligat sonrası sözleşme imzalama süresi 10 gün sözleşme imzalandıktan sonra makine alımı ve faturaları ile ödeme evraklarının 45 (süt sağım sistemlerinde 60) gün içinde sunulması gerekir. Makine temin ve kontrol için son tarih fatura tarihinden itibaren 45 gündür” dedi.
Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde Makine ve Ekipman Alımları ile Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programı uyarınca destek verilen makine Ekipmanları şunlar:
“Anıza Direkt Ekim Makinesi, Arıcılık Makine ve Ekipmanı, Balya Makinesi, Basınçlı Sulama Sistemlerinin Kurulması, Canlı Balık Nakil Tankı, Çayır Biçme Makinesi, Çeltik Fide Dikim Makinesi, El Traktörü, File Sistemi Kurulması, Biçer Bağlar Makinesi, Hububat Harman Makinesi, Lazerli Tesviye Aleti, Hasan Tablası, Mibzer, Motorlu Tırpan, Pamuk Toplama Makinesi, Pancar Söküm Makinesi, Patates Söküm Makinesi, Pülverizatör, Rüzgar Makinesi, Sap Parçalama Makinesi, Sap Toplamalı Saman Makinesi, Silaj Makinesi, Soğuk Hava Tesisatlı Taşıma aracı, Süt Sağım Ünitesi ve Soğutma Tankı, Diskli Tırmık (Diskaro-Goble), Taş Toplama Makinesi, Gübre Dağıtma Makinesi, Yem Hazırlama Makinesi, Zeytin Hasat Makinesi, Koyun Kırkma Makinesi, Tambur Filtre, Balıkçı Gemilerinde Soğuk Depo, Su Ürünlerinde Buzlama Makinesi, Su Ürünleri İçin Kuluçka Dolabı.”
Tanıtım toplantıları bugün saat:11.00’da Bor Kaymakamlığı toplantı salonunda, aynı gün saat:14.00’de Altunhisar Öğretmenevinde, 30 Mart Çarşamba günü saat:14.00’de Çamardı Öğretmenevinde, 31 Mart Perşembe günü saat:14.00’de Ulukışla Halkevinde, 01 Nisan Cuma günü saat:14.00’de Çiftlik Kaymakamlığı toplantı salonunda gerçekleştirilecek.

Kaynak-Hamle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *
Email *
Website