Home » GÜNCEL » Niğde’nin Ufuk Projesi Kentsel Dönüşüm

Niğde’nin Ufuk Projesi Kentsel Dönüşüm


Niğde Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “2. yılın değerlendirmesi ve 2010 vizyonu” konulu tanıtım programı Niğde Televizyonundan ve Kontv’den canlı yayınlandı.

Belediye hizmetlerini içeren tanıtım filminin sunulmasının ardından konuşan Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan; “2 yıl önce yaklaşık bütçesi 18 milyon olan bir belediyeyi 1 Nisan 2009 yılında devir teslim töreninde devir aldık. 2 yıl sonra yani 2010 yılının 12. ayın 31’i itibari ile 1 yıllık bütçesini 18 milyondan 43 milyona çıkardık. Yani bütçemizi iki katına çıkararak, belediyemizin gelirlerini artırdık. Geçmişte yapılanlarla bugün yapılanlar mukayese edildiği zaman Niğde Belediyesi’nin nerden nereye geldiğini hep beraber göreceğiz.

Bundan 2 yıl önce göreve geldiğimizde Niğde Belediyesi’nin 18 milyon TL’lik bütçesi var iken yine 58 milyon 500 bin TL de borcu vardı. Bugün 43 milyon TL bütçemiz var ama borcumuza baktığımızda 58 milyon 500 bin TL’den 2010 yılının Nisan ayında geçen yıl 16 Nisan’da burada yaptığımız sunumumuzda 47 milyon 200 bin TL’ye düştüğünü açıklamıştık. Bunun üzerinden bir yıl daha geçti Niğde Belediyesi’nin borcu 42 milyon 400 bin TL’ye düştü yani 5 milyon daha bir yılda Niğde Belediyesi olarak borç ödedik. 2 yılda 16 milyon TL borç ödedik. dedi.

“Geçmiş yönetim 11 milyon 143 bin metrekare arsa sattı”

Geçmiş belediye yönetiminin sattığı arsalar ve döneminde satılan arsalar hakkında açıklamalarda bulunan Akdoğan; “58 milyon 500 bin TL borçla alınan bir belediye ama on yılda 11 milyon 143 bin metrekare arsa satmış bir belediye devraldı. Yani bizden önceki belediye yönetimi on yılda 11.143.000 metrekare arsa satmış. Biz iki yılda üç adet arsa satmışız. Toplamı 6 bin metrekare. Geçen dönemde satılan arsa sayısı 576 adet arsa. Sadece 20 bin metrenin üzerinde satılan arsa metrekaresi 5 milyon metrekare” şeklinde konuştu.

“İki yılda yapılan proje bedeli 20 milyon lira”

Başkan Akdoğan; “Yine biz göreve geldikten sonra Niğde Belediyesi olarak yaptığımız projelerimize ki bunların için asfalt, kilitli parke, bordür taşı hariç bunları hiç saymıyoruz. 2 yılda 20 milyon lira projelere para harcamışız. Ne yapmışız? 14 adet biz Niğde Belediyesi olarak Melek Girmez olarak denilen yerde bulunan 14 adet eğlence merkezini taşıyoruz. Bu işyeri sahiplerini topladık. Kendileriyle görüşerek bir protokol yaptık. Hıdırlık mevkiine 14 adet onları taşıyacağımız sosyal tesis yaptık. Önümüzdeki hafta kura çekerek yerlerini belirleyeceğiz. Daha sonra da birkaç ay içinde onların taşınmasını sağlamış olacağız. Bununla ilgili biz 725 bin TL ilgili ödeme yaptık ve bu inşaat işimizi tamamladık. Niğde Belediyesi olarak yaklaşık maliyeti 1 milyon 900 bin TL olan yeni bir itfaiye binası yapıyoruz.

Yeni bir itfaiye binası yapıyoruz derken eskiden bir itfaiye binamız olmadığını da belirtmek istiyorum. İtfaiye araçlarımız maalesef bu güne kadar kış aylarında boş durdurulur. Neden? Gireceği hangar olmadığından kışın don tehlikesine karşı önlem alınması için itfaiyelerimiz boş durdurulurdu. Yine biz Niğde Belediyesi olarak birkaç ay içinde inşaatını tamamlayacağımız yeni modern bir itfaiyeye Niğde ilini kavuşturmuş olacağız. Niğde Belediyesi olarak zahire pazarı yapıyoruz içinde 30 tane dükkân var. Eski zahire pazarı dediğimiz yer zaten haldi orayı gerçek hal haline getirdik.

Zahire pazarımızın inşaatı tamamlanmak üzereyiz. Haziran ayında da zahire pazarımızı hizmete açacağız. Bu da yine 2 milyon TL’lik bir proje. Niğde de daha önce hiçbir tane kapalı pazarımız yoktu. Niğde Belediyesi olarak kapalı Pazar oluşturduk. Niğdeli hemşerilerimize hizmet vermek üzere yazın sıcağından kışın da soğuğundan korumak üzere Dere Mahallesinde İnönü Mahallesine özellikle hitap edecek bir kapalı Pazar yerinin yapımını tamamladık, şu anda da işletmeye açtık. Yeni bir kapalı Pazar yeri haline de pazartesi pazarını 2011’in sonuna kadar getireceğimizi ifade edebilirim” dedi.

“İnsanımız sağlıklı suya kavuştu”

Asbestli boruların iptali ve sağlıklı su hatlarının yapım çalışmalarının devam ettiğini belirten Akdoğan; “Her zaman şunu söyledik Niğde’nin insanının sağlıklı bir içme suyuna kavuşması gerekir. Bu bizin en tabi, en doğal hakkımız. Bu bakımdan biz Niğde’mizde 50-60 senelik hem asbestli içme su borularını hem de pik içme suyu borularını tamamını değiştirmek için yola koyulduk. Ana arterlerimizin büyük bir bölümünü değiştirdik.

Burada sadece ihale bedeli ile yaptırdığımız proje bedeli 1milyon 500 bin TL ama Niğde Belediyesi’nin kendi iş güçüyle yaptırdığımız işlerin toplamı da 2 milyon 500 bin TL’yi aşıyor. Yine İlhanlı Mahallesinde bir sosyal tesisimizi bitirmek üzereyiz. 2011 de bu tesisimizi hizmete açacak olduğumuz gibi yine yeni bir sosyal tesisin inşaatına Nar Mahallesinde başlayacağız şu anda projemiz tamamlandı. Yakında ihale tarihimizi verip ihale gerçekleştirdikten sonra 2011 de Nar Mahallemizi sosyal tesisine kavuşturmuş olacağız” şeklinde konuştu.

“Niğde Belediyesi tarihinde ilk defa hibe aldı”

Niğde Belediyesinin tarihinde ilk defa hibe aldığını belirten Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan; “Atık su arıtma tesisi bu da önemli bir proje çünkü bu artıma tesisinin proje bedelinin tamamı olan 700 bin avro Hollanda hükümetinden hibe olarak aldık. Türkiye’de il belediyesi olarak sadece bu projeyi Niğde’de uygulanıyor ve bu projenin bedelinin tamamını Hollanda hükümeti finans ediyor. Hollandalı bir firma ihale ile bu işi Hollanda hükümetinden aldı ve örnek bir proje olacak. Yani Hollandalı firma bu projeyi burada yapacak diğer illerin belediyesine bu projeyi anlatacaklar. Niğde Belediyesi tarihinde ilk kez hibe aldı” dedi.

“Niğde’nin ufuk projesi kentsel dönüşüm”

Niğde’nin ufuk projesi hakkında bilgi veren Akdoğan; “Niğde’mizin en mekruh, en bakımsız, bakım imkânı olmayan bir mahallemiz Efendibey Mahallesi ve Şehitler Mahallesi. Birçok sokağı 3 metrelik, birçok sokağı 5 metrelik itfaiyenin giremeyeceği ambulansın giremeyeceği ve özellik 18. madde uygulamalarından dolayı arsaların birbirine girmiş yani arsa sahiplerinin birbiriyle anlaşma, müteahhitlerin de arsa sahipleriyle anlaşma olanağı olmadığı gerçekten mekruh bir mahallemiz ve önemli bir alan kaplayan bir yerleşim alanı.

Bu mahalle 120 hektarlık bir mahalle. Burayı biz yasaların bize verdiği yetkiye dayanarak kentsel dönüşüm alanı olarak ilan ettik. 120 hektarlık alanın %20’si mülkiyet olarak Niğde Belediyesine ait. Diğer yerler de şahıslara ait. Alanımız İmam hatip meydanından başlar ve Niğde evlerine kadar devam eder. Seçimden önce biz de diğer partilerin adayları da bir bulvar yol Niğde evlerine kadar götüreceğiz dedik. Bunu biz de söyledik diğer arkadaşlarımız da söyledi.

Vatandaş bizi takdir etti seçti göreve getirdi. Bu yolun buradan götürülmesi ile ilgili bir çalışma yaptık. Buranın kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmesini uygun bulduk ve projenin içerisinde 35 metrelik bulvarın imam hatip meydanından başlayıp Niğde evlerine hatta Niğde evlerinden daha ötesine oraya Toki’ye verdiğimiz sosyal amaçlı konutların da ötesine bu bulvar yolu taşıyarak Niğde’mizin oraya doğru büyümesini ve gelişmesini bu yolla beraber sağlamış olacağız.

Neden bunu yapıyoruz? Şimdi Niğde’miz dar bir alana sıkışmış durumda. Bir tarafta Kayaardı bağlarımız sit alanımız ki korunması gerekiyor. Bir tarafta Tepe bağlarımız sit alanı korunması gerekiyor. Bir tarafta Amas bağlarımız korunması gerekiyor. Yeşili muhafaza etmemiz gerekiyor. O zaman yerleşim yerlerine de ihtiyaç var. İşte orası kıraç alan ağaçların ve bitkilerin olmadığı ve arsa maliyetinin de çok ucuz olduğu bölge. Bu proje ile hem orda 6 bin konut üretiyoruz hem insanlarımızın yaşam şartlarını yükseltiyoruz hem de mekruh yapılardan Niğde’mizi kurtarıyoruz.

Gerçekten çok modern yeşil alanların Türkiye standartlarının üzerinde olan içerisinde tüm sosyal tesisleri bulunan; camileri, okulları, yeşil alanları, parkları, bahçelerinin içerisinde bulunduğu gerçekten çok önemli bir proje. Hiç kimsenin burada hak mahrumiyeti olmayacak. Bu projenin uygulanmasıyla ilgili ben tüm siyasi partilerimizin temsilcilerinden, sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinden ve yetkililerinden ben destek bekliyorum. Niğde’nin 4’de 1’i demek burası. Bizim oturduğumuz mücavir alan içerisinde Türkiye şartlarında Türkiye standartlarında 300 bin nüfusun yaşaması gerekir.

Oraya 6 bin konut yapılacak ticarethaneler hariç ama şu anda orda bin konut var. Dolayısıyla bu projeye ben destek bekliyorum. Niğde’mize hayırlı uğurlu olsun. Niğde’mizin görünüşü değişecek, Niğde’mizin vizyonu değişecek. Gerçekten Niğde için bu proje örnek olacak, Türkiye için örnek olacak. 120 hektar olarak Türkiye’de kentsel dönüşüm projesi uygulanmış hiçbir il yok şu anda. İlk Niğde uyguluyor. Bu projenin tarihi başlangıcı ile bitişi 3 sene olacak. Bugün başladık demiyoruz kazmayı vurduğumuz gün başladığımız gün 36 ay sayacağız bitti gün olacak. 6 bin konutu o süre içerisinde üretmiş olacağız” şeklinde konuştu.

“Geçici hayvan barınağı”

Geçici hayvan barınağının hizmete sunulduğunu bir kez daha hatırlatan Akdoğan; “Sokak hayvanlarına geçici barınak şu anda beni ulusal basın organlarından da arıyorlar Niğde’ye ne zaman geçici hayvan barınağı yapacaksınız diyorlar. Biz de diyoruz ki biz yaptık bunu bitirdik. Niğde Belediyesi hayvan barınağında sokak hayvanlarının bakımı aşıları yapılıyor” dedi.

“Niğde katı atık bertaraf tesisine kavuşuyor”

Başkan Akdoğan; “Yine diğer bir projemiz yaklaşık maliyeti 12 milyon TL olan ama biz 6 milyon TL’ye ihalesini yaptığımız katı atık bertaraf tesisi önümüzdeki günlerde hizmete sunulacak. Bununla ilgili bakanlığımızın %45 desteği varken Türkiye genelindeki projelere bizim de ısrarımız sonucu 5 milyon TL’sini bize destek olarak sağlanacak.

1 milyon TL’sini de bu katı atık birliğine üye olan belediyeler hep beraber karşılayarak iki ay sonunda bu katı atık bertaraf tesisini de Niğde’mize kazandıracağız. Yıllardır Niğde’nin katı atık özellikle Niğde evlerinde oturan mahalle sakinlerimizi rahatsız eden, sıkıntıya düşüren çok sayıda şikâyet aldığımız bir durum vardı. Bunu da inşallah Haziran ayı itibari ile ortadan kaldıracağız. Bu tesisi de Niğde’mize kazandırmış olacağız” dedi.

“Cumhuriyetin 100. yılı 2023’e armağan Kültür vadisi”

Kültür vadisi projesinin Niğde için önemine dikkat çeken Belediye Başkanı Faruk Akdoğan; “Belediye dediğimiz zaman hep alt yapı ve üst yapı çalışmaları yapan bir birim olarak anlamamız gerekir. Şehir konferanslarımız hızlı bir şekilde devam ediyor ve devam edecek. Buna ara vermeyeceğiz ama turizme özellikle önem vermemiz ve Niğde’mizin gerçekten bu noktada içinde bulunduğu noktadan kurtarıp daha iyi yarınlara taşımamız gerekiyor.

Bununla ilgili ben buradan Sayın Valimize de teşekkür etmek istiyorum. Bir kilisenin Niğde il özel idaresi tarafından projesi yapıldı. Yakında restorasyonuna başlanacak. Bununla ilgili çevre düzenine etrafın düzenlenmesinde özel idaremiz ve belediye olarak biz beraberce yapacağız. Ama onun dışında mülkiyeti belediyemize ait bir kilisenin de proje ihalesini yapacağız orayı da restore edeceğiz. 2023 vizyonu dediğimiz cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına bir armağan olması açısından bir kültür vadisi oluşturmak istiyoruz.

Bu kiliselerin de içinde olduğu, Cullaz sokağın içerisinde olduğu, Sungurbey cami, Alaaddin camimizin de içerisinde olduğu o alanın tamamının gerçekten turizme kazandırma ve burayı bir turizm alanı ilan etmek için bir gayret gösteriyoruz. Burada ki hedefimiz bir yönetimde kalırız ya da kalmayız biz bir proje ortaya koruz. Bizden sonra gelecek olan arkadaşlarımız da inşallah bu projeyi tamamlama imkanı elde ederler. Bizden sonra ki gelecek olan arkadaşlarımızın ne yapacağını bilmesi bakımından 2023’e de önemli hedefler ortaya koymayı uygun buldum ve bununla ilgili belediyemiz şu anda çalışmalarına devam ediyor.

İnşallah bu proje ile Niğde’mize 2023’de hedefimiz 1 milyon turistti bunu hayal olarak görmeyelim. Ama hedefi 1 milyon tutarız da bugün 50 bin turist geliyor ilerde 500 bine çıkarız bunu bilemeyiz. Bu tamamen bu ili yöneten yöneticilere bağlı, bu ilde yaşayan insanımıza bağlı” şeklinde konuştu.

“Görev süremiz içerisinde Niğde en iyi noktaya gelecek”

Belediye Başkanı Akdoğan; “Sayın Valimizle, belediyemizle, üniversitemizle diğer kamu kurum ve kuruluşlarımızla, milli eğitimimiz, emniyetimiz hakikaten birbirimizi son derece hoşgörü, birbirimize saygı sevginin, barış ve huzurun olduğu bir ortamda çalışıyoruz. Bugünleri iyi değerlendirmemiz lazım. Niğde yıllardır bu tablonun özlemini çekerek bugünlere geldi. Gerçekten bu nokta da ben Sayın Valimize, Rektörümüze, diğer sivil toplum örgütlerinin başkanlarına, siyasi parti temsilcilerimize, tüm siyasetçilere, tüm yöneticilere ben teşekkür ediyorum. Niğde şu anda iyi bir noktada. Önümüzdeki 3 yıl bizim görev süremiz var. O 3 yılda Niğde’yi bugünden çok daha iyi bir noktaya getirmemiz gerekiyor. Hep beraber bunu yapacağız” dedi.

“Niğde’nin asfalt sorunu çözülecek”

Akdoğan; “Şu anda Niğde’mizin önemli bir sorunu asfalt. Asfalt yapım işini özelleştiriyoruz. Şartnamemizi oluşturduk yakında ihaleye çıkacağız. Çimento fabrikasının önündeki yoldan başlayarak Yeşilburç yoluna kadar ana arterlerin tamamını otoban gibi asfalt yapacağız, şartnamemizi bu şekilde oluşturduk. Asfalt işini sokak ve yama dışındaki işleri Niğde Belediyesi olarak biz özelleştiriyoruz. Niğde’miz iyi yolda her şey daha güzel olacak”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *
Email *
Website