Yakan Top Nasıl Oynanır

Yakan top oyunu nedir? Yakan top oyunu kuralları nelerdir? Yakan top nasıl bir oyundur, nasıl oynanır?
Bu oyun hız, isabet ve esneklik ister. Kızlı-erkekli gruplarla oynandığında ve gruplar adaletli bir şekilde yapıldığında dünyanın en zevkli oyunlarından biri haline gelir. Oyuncular yakan top oynarken iki gruba ayrılır. İlk grup 6 – 7 metrelik bir alana karşılıklı olarak yerleşir, diğer grubun amacı ise ilk grubun ortasında çılgınlar gibi oradan oraya koşmak ve vurulmamaktır. Birinci gruba kırmızı, diğerine mavi dersek durum şöyledir:

Topla oynayan ekip, yani kırmızı takım, değişik stratejiler kullanarak mavi takımı vurmak ve oyun dışına çıkarmak ister.  Mavi takımın amacı ise vurulmamak ya da kendilerine atılan topu yakalamaktır. Mavi takımdan biri topu yakaladığında “can alır”, bunun anlamı, o oyuncunun vurulsa bile oyundan çıkmayacağıdır (Aldığı can kadar vurulma hakkı vardır). “Can alma” meselesi yüzünden yakan topun en favori atışı basketbolda “bounce pas” olarak anılandır.

Kırmızı takım, Mavi takımın bütün oyuncularını oyun dışında bıraktığında roller değişir ve Maviler Kırmızıların yerine, Kırmızılar Mavilerin yerine geçer.

URL: http://www.nigdenet.com/?p=2019

- Nis 26 2011. Kategori ÇOCUK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

11 yorum - “Yakan Top Nasıl Oynanır”

 1. süppppppppppppppppeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrr

 2. ali

  çoooooookkkkk güzel

 3. rio :)

  Çok güzel anlatım olmuş.

 4. Moi

  cok cok guzel =) bana maviyi yiednen sevdirmek uzeresin =)ombre de diyorlar buna, golge anlaminda =D ben renkleri karistirarak yapiyorum oyle daha etkili gecisler oluyor =) bir de bi renkten bi renge gecmek var, o da cok eglenceli =)

 5. ıyyyyy iğrenç olmuş. bari ingilizcesini yazsaydınız. bana o lazım :S

 6. süper güzel yazmışlar ya süperrrrrrrrrrrrrrr ardığım bilgilerin hepsiii burda

Yorum yaz

Nigdenet.com 2011 - Reklam - Site Haritası - Bize Ulaşın - info@nigdenet.com
---------------------------------------------------